Nordens största speedwaysida
Facebook Twitter YouTube RSS Kontakt
Aktuellspeedway

Kalender & resultat
danmark 1.Division
Lördag, 1/8
VojensResultat
Glumsø Resultat
kroatien Adrianska Mästerskapet
Lördag, 1/8
Donji Kraljevec??:??
sverige Allsvenskan
Onsdag, 29/7
Valsarna - Västervik49 - 41
Torsdag, 30/7
Vargarna - Örnarna49 - 41
Gnistorna - Griparna46 - 44
Masarna - Valsarna58 - 32
tyskland Bundesliga
Fredag, 31/7
Landshut Devils - Diedenbergen Rockets56 - 31
danmark Danska U21 Mästerskapet
Fredag, 31/7
UjreResultat
polen Ekstraliga Mästerskapet
Söndag, 2/8
Leszno19:00
storbritannien Elite League
Måndag, 27/7
Wolverhampton Wolves - Swindon Robins39 - 51
Lakeside Hammers - Coventry Bees45 - 45
Onsdag, 29/7
Poole Pirates - Swindon Robins54 - 36
King's Lynn Stars - Leicester Lions35 - 22
Belle Vue Aces - Lakeside Hammers52 - 37
Torsdag, 30/7
Swindon Robins - Lakeside Hammers50 - 39
Fredag, 31/7
Coventry Bees - King's Lynn Stars48 - 42
Lakeside Hammers - Swindon Robins43 - 50
Lördag, 1/8
Leicester Lions - Lakeside Hammers20:30
sverige Elitserien
Tisdag, 28/7
Piraterna - Indianerna50 - 40
lettland Lettiska Mästerskapet
Söndag, 2/8
Daugavpils18:00
storbritannien Midland Development League
Måndag, 27/7
Wolverhampton Wolf Cubs - Peterborough21 - 15
Onsdag, 29/7
King's Lynn Lightning - Long Eaton Invaders
Lördag, 1/8
Long Eaton Invaders - Peterborough12 - 23
storbritannien National Knock Out Cup
Lördag, 1/8
Eastbourne Eagels - Kent Kings50 - 40
ryssland National League
Tisdag, 28/7
Vostok - Mega-Lada50 - 39
Onsdag, 29/7
Birmingham Brummies - King's Lynn Young Stars51 - 39
Torsdag, 30/7
Vostok - Mega-Lada51 - 39
Söndag, 2/8
Buxton Hitmen - Kent Kings16:00
polen Nice Cup
Söndag, 2/8
Czestochowa17:00
polen Nice Speedway Liga
Söndag, 2/8
Start Gniezno - ŻKS Ostrovia18:30
storbritannien Premier Knock Out Cup
Lördag, 1/8
Edinburgh Monarchs - Redcar Bears61 - 29
storbritannien Premier League
Torsdag, 30/7
Sheffield Tigers - Rye House Rockets55 - 37
Ipswich Witches - Scunthorpe Scorpions59 - 33
Fredag, 31/7
Somerset Rebels - Plymouth Devils38 - 52
Lördag, 1/8
Rye House Rockets - Newcastle Diamonds55 - 38
Workington Comets - Sheffield Tigers56 - 33
Plymouth Devils - Somerset Rebels57 - 36
storbritannien Premier League Fyrmanna
Söndag, 2/8
Peterborough
Peterborough
Peterborough
polen Silverhjälmen
Torsdag, 30/7
BydgoszczResultat
KrosnoResultat
danmark Superligan
Onsdag, 29/7
Fjelsted - Grindsted44 - 40
sverige Svenska Mästerskapet
Lördag, 1/8
HallstavikResultat
sverige Svenska U21 Mästerskapet
Fredag, 31/7
HallstavikResultat
sverige Svenska Ungdoms Mästerskapet
Lördag, 1/8
HallstavikResultat
ungern U21 EM
Lördag, 1/8
DeberecnResultat
polen U21 Lag Mästerskapet
Onsdag, 29/7
GorzowResultat
CzestochowaResultat
Zielona GoraResultat
storbritannien Elite League
Belle Vue Aces - Poole Pirates53 - 39
Wolverhampton Wolves - King's Lynn Stars49 - 41
storbritannien Midland Development League
Belle Vue Colts - Buxton Junior Hitmen22:30
storbritannien National League
Kent Kings - Mildenhall Fen Tigers52 - 41
storbritannien Premier League
Glasgow Tigers - Plymouth Devils52 - 41
polen U21 Lag Mästerskapet
Torun17:00
danmark 1.Division
Glumsø 17:30
sverige Elitserien
Rospiggarna - Piraterna19:00
Indianerna - Elit Vetlanda19:00
Lejonen - Ikaros Smederna19:00
storbritannien Premier League
Plymouth Devils - Scunthorpe Scorpions20:15
finland SM-Liiga
Hyvinkää17:30
polen U21 Lag Mästerskapet
storbritannien Elite League
Poole Pirates - Leicester Lions
Belle Vue Aces - Wolverhampton Wolves21:00
polen Juniorligan
storbritannien Pride of the East
King's Lynn
danmark Superligan
Fjelsted - Holstebro18:30
Grindsted - Holsted Tigers18:30
Esbjerg - Munkebo Scorpions18:30
danmark 1.Division
Lördag, 8/8
Slangerup10:15
Holsted11:00
tjeckien 1.Liga
Söndag, 9/8
Zarnovica
sverige Allsvenskan
Torsdag, 6/8
Örnarna - Vargarna19:00
Griparna - Gnistorna19:00
Valsarna - Masarna19:00
usa AMA National Championship
Söndag, 9/8
City of Industry
sverige Division 1
Fredag, 7/8
Stockholm
sverige Elit-B Serien
Söndag, 9/8
Vetlanda
Motala
storbritannien Elite League
Måndag, 10/8
Wolverhampton Wolves - Swindon Robins
Belle Vue Aces - Lakeside Hammers20:30
Onsdag, 12/8
Poole Pirates - Belle Vue Aces
sverige Elitserien
Måndag, 10/8
Dackarna - Elit Vetlanda19:00
Tisdag, 11/8
Elit Vetlanda - Rospiggarna19:00
Piraterna - Lejonen19:00
Ikaros Smederna - Dackarna19:00
frankrike FIM 250cc Youth Cup
Lördag, 8/8
Lamothe-Landerron
Söndag, 9/8
Lamothe-Landerron
danmark FIM Speedway Grand Prix
Lördag, 8/8
Horsens
danmark Fritte Cup
Söndag, 9/8
Holsted13:00
storbritannien Golden Hammer
Onsdag, 12/8
Birmingham
polen Juniorligan
Torsdag, 6/8
Onsdag, 12/8
polen Liga 2
Söndag, 9/8
Wybrzeze Gdansk - SCKM Włókniarz
Kolejarz Rawicz - Victoria Pila
Hawi Racing Team - KMZ Lublin
storbritannien Midland Development League
Fredag, 7/8
Scunthorpe Stags - Coventry-Mercia Vikings
Lördag, 8/8
Stoke Spitfires - Coventry-Mercia Vikings
Söndag, 9/8
Coventry-Mercia Vikings - King's Lynn Lightning
Castleford Kings - Wolverhampton Wolf Cubs
storbritannien National League
Fredag, 7/8
King's Lynn Young Stars - Eastbourne Eagels
Lördag, 8/8
Stoke Potters - Coventry Storm
Söndag, 9/8
Eastbourne Eagels - Buxton Hitmen
Mildenhall Fen Tigers - Rye House Raiders
Rye House Raiders - Mildenhall Fen Tigers
Coventry Storm - King's Lynn Young Stars
Måndag, 10/8
Kent Kings - Buxton Hitmen
polen Nice Speedway Liga
Söndag, 9/8
Lokomotiv Daugavpils - Orzel Lodz
ŻKS Ostrovia - Polonia Bydgoszcz
ROW Rybnik - Start Gniezno
polen PGE Ekstraliga
Torsdag, 6/8
Unia Tarnow - Falubaz Zielona Góra
Söndag, 9/8
Stal Rzeszow - GKM Grudziadz
Stal Gorzow - Falubaz Zielona Góra
KS Torun - Unia Leszno
Unia Tarnow - Sparta Wroclaw
storbritannien Premier League
Torsdag, 6/8
Sheffield Tigers - Scunthorpe Scorpions
Ipswich Witches - Workington Comets
Redcar Bears - Glasgow Tigers
Fredag, 7/8
Somerset Rebels - Redcar Bears
Edinburgh Monarchs - Peterborough Panthers
Scunthorpe Scorpions - Newcastle Diamonds
Plymouth Devils - Ipswich Witches
Lördag, 8/8
Workington Comets - Somerset Rebels
Rye House Rockets - Edinburgh Monarchs
Söndag, 9/8
Peterborough Panthers - Edinburgh Monarchs
Newcastle Diamonds - Workington Comets
Glasgow Tigers - Redcar Bears
finland SM-Liiga
Tisdag, 11/8
Seinäjoki
norge Speedway Liga 2
Söndag, 9/8
Oslo
danmark Superligan
Fredag, 7/8
Varde Team Vest´n vind - Grindsted
Holstebro - Holsted Tigers18:00
Onsdag, 12/8
Munkebo Scorpions - Fjelsted
Slangerup - Esbjerg18:30
Grindsted - Holstebro18:30
Holsted Tigers - Varde Team Vest´n vind18:30
tjeckien Tjeckiska U21 Mästerskapet
Lördag, 8/8
Zarnovica
sverige U2 Serien
Lördag, 8/8
Norrköping
Gislaved
Söndag, 9/8
Kumla
Hagfors
polen U21 Lag Mästerskapet
Tisdag, 11/8
sverige U21 Lag-EM
Lördag, 8/8
Gislaved
Senaste krönikan
Senaste intervjun
Senaste artikeln

Partners

Fotografer

Andra partners

Aktuell Speedway
Ansvarig utgivare: Jonas Sturebrand
Chefsredaktör: Linda Andersson

Molla Webb & Media

Om aktuellspeedway
Redaktionen
Annons & marknad
Jobba med oss
Molla Webb & Media Copyright 2015
Allt innehåll på aktuellspeedway.se och speedwayracing.se är skyddat enligt svensk upphovsrättslag, otillåten användning kan komma att polisanmälas eller faktureras.