Nordens största speedwaysida
Facebook Twitter YouTube RSS Kontakt
Aktuellspeedway

Kalender & resultat
tjeckien 1.Liga
Lördag, 29/8
SvitavyResultat
Onsdag, 2/9
Pardubice18:00
danmark 2.Division
Torsdag, 27/8
FladbroResultat
Onsdag, 2/9
Harndrup18:00
usa Amerikanska U21 Mästerskapet
Lördag, 29/8
Auburn??:??
belgien Belgiska Guldhjälmen
Söndag, 30/8
Zolder12:30
tyskland Bundesliga
Lördag, 29/8
Diedenbergen Rockets - MC Norden61 - 25
sverige Division 1
Lördag, 29/8
Norrköping
HagforsResultat
sverige Elit-B Serien
Söndag, 30/8
KumlaResultat
MålillaResultat
storbritannien Elite League
Torsdag, 27/8
Swindon Robins - Leicester Lions51 - 39
Söndag, 30/8
Belle Vue Aces - Leicester Lions53 - 37
Måndag, 31/8
Wolverhampton Wolves - Belle Vue Aces
Onsdag, 2/9
Poole Pirates - King's Lynn Stars20:30
Coventry Bees - Swindon Robins20:30
sverige Elitserien
Tisdag, 1/9
Dackarna - Elit Vetlanda32 - 58
Onsdag, 2/9
Piraterna - Indianerna49 - 41
polen FIM Speedway Grand Prix
Lördag, 29/8
GorzowResultat
finland Finska Mästerskapet
Lördag, 29/8
HaapajärviResultat
italien Italienska Mästerskapet
Lördag, 29/8
TerenzanoResultat
polen Juniorligan
Måndag, 31/8
CzestochowaResultat
storbritannien Midland Mästerskapet
Måndag, 31/8
Scunthorpe18:00
storbritannien National League
Fredag, 28/8
Coventry Storm - Kent Kings46 - 42
King's Lynn Young Stars - Rye House Raiders54 - 38
Coventry Storm - Mildenhall Fen Tigers
Lördag, 29/8
Stoke Potters - King's Lynn Young Stars
Rye House Raiders - Cradley Heathens36 - 29
Eastbourne Eagels - Mildenhall Fen Tigers
Söndag, 30/8
Mildenhall Fen Tigers - Buxton Hitmen
Onsdag, 2/9
Birmingham Brummies - Eastbourne Eagels20:30
King's Lynn Young Stars - Kent Kings
storbritannien Premier Knock Out Cup
Söndag, 30/8
Glasgow Tigers - Newcastle Diamonds48 - 42
Newcastle Diamonds - Glasgow Tigers56 - 33
storbritannien Premier League
Torsdag, 27/8
Ipswich Witches - Peterborough Panthers61 - 29
Sheffield Tigers - Redcar Bears50 - 40
Fredag, 28/8
Plymouth Devils - Newcastle Diamonds65 - 27
Edinburgh Monarchs - Berwick Bandits
Redcar Bears - Sheffield Tigers43 - 47
Somerset Rebels - Peterborough Panthers57 - 35
Lördag, 29/8
Berwick Bandits - Workington Comets50 - 43
Söndag, 30/8
Workington Comets - Berwick Bandits59 - 33
Måndag, 31/8
Rye House Rockets - Plymouth Devils
Scunthorpe Scorpions - Sheffield Tigers49 - 41
polen Silverhjälmen
Söndag, 30/8
PilaResultat
slovakien Slovakiska Guldhjälmen
Söndag, 30/8
ZarnovicaResultat
norge Speedway Liga
Lördag, 29/8
HommersåkResultat
Söndag, 30/8
ElganeResultat
danmark Superligan
Fredag, 28/8
Munkebo Scorpions - Holsted Tigers51 - 35
Varde Team Vest´n vind - Esbjerg46 - 37
Onsdag, 2/9
Slangerup - Grindsted18:30
sydafrika Sydafrikanska Best Pairs
Söndag, 30/8
Walkerville13:00
tyskland Team-Cup
Söndag, 30/8
BrokstedtResultat
sverige U2 Serien
Lördag, 29/8
EskilstunaResultat
MariestadResultat
Söndag, 30/8
Resultat
VetlandaResultat
danmark U21 EM
Lördag, 29/8
SilkeborgResultat
sverige Allsvenskan
Masarna - Västervik19:00
Griparna - Vargarna19:00
storbritannien Elite League
Leicester Lions - Poole Pirates20:30
Swindon Robins - Coventry Bees20:30
tjeckien Extraliga
Prag18:00
storbritannien National League
Mega-Lada - Vostok17:00
storbritannien Premier League
Redcar Bears - Workington Comets20:30
storbritannien Premier League Cup
Ipswich Witches - Edinburgh Monarchs20:30
danmark Superligan
Esbjerg - Slangerup18:30
danmark Danska U21 Mästerskapet
Brovst
storbritannien Elite League
Coventry Bees - Leicester Lions20:30
storbritannien National League
Coventry Storm - Eastbourne Eagels20:30
storbritannien Premier League
Scunthorpe Scorpions - Redcar Bears
Plymouth Devils - Berwick Bandits20:30
tyskland Schildbürger-Cup
Teterow
polen U21 Lag Mästerskapet
danmark 1.Division
Silkeborg10:00
Holsted11:00
sverige Elit-B Serien
Avesta
Motala
rumanien MACEC Cup
Braila
rumanien Memorial Gh.Voiculescu
Braila
storbritannien National League Par
King's Lynn
tyskland Night of the Fights
Cloppenburg
norge Norska Lag Mästerskapet
Mjösa
storbritannien Premier League
Berwick Bandits - Rye House Rockets
Workington Comets - Glasgow Tigers
Peterborough Panthers - Somerset Rebels16:00
polen SGP Kval
Rybnik
finland SM-Liiga
Varkaus
tyskland Team-Cup
Güstrow
tjeckien Tjeckiska U21 Mästerskapet
Plzen
sverige U1 Serien
Stockholm11:00
Stockholm14:00
danmark 1.Division
Lördag, 12/9
Harndrup10:00
Brovst14:00
tjeckien 1.Liga
Söndag, 6/9
Mseno
danmark 2.Division
Tisdag, 8/9
Vojens18:00
sverige Allsvenskan
Torsdag, 10/9
Västervik - Masarna19:00
Vargarna - Griparna19:00
sverige Division 1
Söndag, 6/9
Nyköping
Västervik
sverige Elit-B Serien
Lördag, 12/9
Vetlanda
Gislaved
storbritannien Elite League
Måndag, 7/9
Wolverhampton Wolves - Leicester Lions20:30
Onsdag, 9/9
Coventry Bees - Lakeside Hammers20:30
sverige Elitserien
Tisdag, 8/9
Indianerna - Piraterna19:00
Elit Vetlanda - Dackarna19:00
tjeckien Extraliga
Torsdag, 10/9
Slany
tyskland FIM 250cc Long Track Youth Cup
Lördag, 12/9
Vechta
tyskland FIM Long-Track GP
Lördag, 12/9
Vechta
slovenien FIM Speedway Grand Prix
Lördag, 12/9
Krsko
italien Italienska Mästerskapet
Söndag, 6/9
Cogollo
Måndag, 7/9
Terenzano
storbritannien Midland Development League
Söndag, 6/9
Milton Keynes Knights - Buxton Junior Hitmen
Fredag, 11/9
Coventry-Mercia Vikings - Buxton Junior Hitmen
storbritannien National League
Söndag, 6/9
Rye House Raiders - Stoke Potters
Eastbourne Eagels - Kent Kings
Mildenhall Fen Tigers - Birmingham Brummies
Buxton Hitmen - Cradley Heathens16:00
Måndag, 7/9
Kent Kings - Rye House Raiders
Onsdag, 9/9
Cradley Heathens - Rye House Raiders
Torsdag, 10/9
SK Turbina - Vostok
Fredag, 11/9
Coventry Storm - Rye House Raiders
Coventry Storm - Buxton Hitmen
tyskland Ostsee-Pokal
Lördag, 12/9
Stralsund
storbritannien Premier League
Måndag, 7/9
Rye House Rockets - Peterborough Panthers20:00
Fredag, 11/9
Scunthorpe Scorpions - Plymouth Devils20:30
Lördag, 12/9
Workington Comets - Edinburgh Monarchs
storbritannien Premier League Mästerskapet
Söndag, 6/9
Sheffield
ryssland Rinat Mardanshinas Memorial
Lördag, 12/9
Oktiabrskij
danmark Superligan
Onsdag, 9/9
tyskland Tyska Mästerskapet
Söndag, 6/9
Oberkrämer
sverige U1 Serien
Söndag, 6/9
Mariestad11:00
Lördag, 12/9
tjeckien U21 Lag-EM
Lördag, 12/9
Plzen
Senaste krönikan
Senaste intervjun
Senaste artikeln

Partners

Fotografer

Andra partners

Aktuell Speedway
Ansvarig utgivare: Jonas Sturebrand
Chefsredaktör: Linda Andersson

Molla Webb & Media

Om aktuellspeedway
Redaktionen
Annons & marknad
Jobba med oss
Molla Webb & Media Copyright 2015
Allt innehåll på aktuellspeedway.se och speedwayracing.se är skyddat enligt svensk upphovsrättslag, otillåten användning kan komma att polisanmälas eller faktureras.